Race Results 2019

Thursday 2 May

BROOKES ROOFING TROPHY
for Hydroplanes

1.  Wayne Turner   900 pts
2.  Karon Jude  696 pts
3.  David Smith  654 pts
4.  Brian Shuver  640 pts
5.  John Donnelly  450 pts
6.  Brad Holman  415 pts
7.  Daniel Drake  169 pts

ANGLIAN TANKS TROPHY
for Sportsboats

1.  Colin Stewart  1160 pts
2.  Ray Birnie  1120 pts
3.  Sam Whittle  648 pts
4.  Brian Block  DNS

OXFORD ARMS TROPHY
for GT Monohulls

1.  Abbie Haylock  1052 pts
2.  Jessica Haylock  1044 pts
3.  Joseph Haylock  1016 pts
4.  Charlie Alden  986 pts
5.  Tom Lacey-Goodman  986 pts
----------------------------------------------------

Monday 6 May

LOWESTOFT CORPORATION  TROPHY 

for Hydroplanes

1.  Scott Goodings  1000 pts
2.  Wayne Turner  969 pts
3.  Brad Holman  925 pts
4.  Brian Shulver  563 pts
5.  David Smith  522 pts
6.  Wayne Moyse  381 pts

LOWESTOFT CORPORATION TROPHY 

for Sportsboats

1.  Ray Birnie  1160 pts
2.  Robin Stoddard  1160 pts
3.  Brian Block  DNS
4.  Tom Roberts  DNS

JON BURR TROPHY
for GT Monohulls

1. Ashley Penfold  1160 pts
2. Gracie-Mae Sampson  1160 pts
3. Tom Lacey-Goodman  1972 pts
4. Jessica Haylock  944 pts
5. Charlie Alden  914 pts
6. Joseph Haylock  878 pts
---------------------------------------------------

Thursday 16 May

 

L&OBMBC TROPHY
for GT Monohulls

1. Gracie-Mae Sampson 
2. Jessica Haylock
3. Leon Wigg

KING OF THE BROADS TROPHY
for Hydroplanes

 

1. James Marr
2. Daniel Drake
3. Brad Holman

L&OBMBC TROPHY
for Sportsboats


1. Ray Birnie
2. Brian Block
3. Tom Roberts

---------------------------------------------------

Sunday/Monday May 26/27

National Championship

OSY.400 HYDRO

Sponsored by Yamato Europe

 

1.  Tony Knights  896 pts

2.  John Donnelly  848 pts

3.  Daniel Drake  791 pts

4.  Jamie Marr  726 pts

5.  Brad Holman  636 pts

6.  Wayne Moyse  560 pts

7.  Brian Shulver  524 pts

8.  Sean Woods  487 pts

9.  Scott Goodings  376 pts

10. Jason Mantripp  106 pts

 

GT.15

 

1.  Oban Duncan  1452 pts

2.  Charlie Alden  1340 pts

3.  Jamie Atlee  1238 pts

4.  Tom Lacey-Goodman  1238 pts

5.  Joseph Haylock  1120 pts

6.  Gracie-Mae Sampson  1108 pts

7.  Abbie Haylock  426 pts

 

FORMULA 2

 

1.  Scott Curtis  1448 pts

2.  Chris Loney  1336 pts

3.  Steve Hoult  1212 pts

4.  Robin Stoddard  1127 pts

5.  Sam Whittle  1062 pts

6.  Ray Birnie  1003 pts

7.  Colin Stewart  947 pts

GT.30

 

1.  Thomas Mantripp  20 pts

2.  Steve Olney  17 pts

3.  Tony Judge  15 pts

4.  Ashley Penfold  13 pts

5.  Caleb Jelf  11 pts

6.  Jessica Haylock  10 pts

 

MONOHULLS

 

1.  Mark Williams  1404 pts

2.  Chris Dakin  1308  pts

3.  Steve Cash  1308 pts

4.  Bill Owen  1272 pts

5.  Matt Wood  1208 pts

6.  Stuart Bird  996 pts

 

FORMULA 4

 

1.  Mike Pillow  1416 pts

2.  Harvey Smith  1336 pts

3.  Jonathan Brewer  1124 pts

4.  Brian Block  1012 pts

--------------------------------------------------

Thursday 6 June

DAILY MIRROR GROUP TROPHY

for Hydroplanes

1.  James Marr  1100 pts

2.  Daniel Drake  1000 pts

3.  Wayne Moyse  675 pts

4.  Scott Goodings  485 pts

5.  Brad Holman  423 pts

6.  Karon Jude  261 pts

7.  Sean Woods  237 pts

COMTEC TROPHY

for GT Monohulls

1.  Gracie-Mae Sampson  1124 pts

2.  Charlie Alden  1120 pts

3.  Jessica Haylock  976 pts

4.  joseph Haylock  908 pts

COMTEC TROPHY

for Sportsboats

1.  Brian Block  1124 pts

2.  Colin Stewart  1052 pts

3.  Ray Birnie  1044 pts

4.  Richard Grant  324 pts

--------------------------------------------------

Thursday 13 June

LFW&O Trophy

for Hydroplanes

1.  Scott Goodings  1200 pts

2.  Karon Jude  825 pts

3.  Brian Shulver  750 pts

4.  Brad Holman  507 pts

5.  Sean Woods  349 pts

6.  Daniel Drake  222 pts

7.  Glen Dodington  142 pts

LFW&O Trophy

for GT Monohulls

1.  Wayne Filby  1022 pts

2.  Joseph Haylock  1008 pts

3.  Ashley Penfold  944 pts

4.  Charlie Alden  937 pts

5.  Samara Filby  875 pts

6.  Jessica Haylock  767 pts

7.  Tom Lacey-Goodman  708 pts

8.  Grace-May Sampson  382 pts

LFW&O Trophy 

for Sportsboats

1.  Colin Stewart  1160 pts

2.  Ray Birnie  1120 pts

3.  Brian Block  972 pts

4.  Richard Grant  876 pts

Thursday 21 June

 

D&J MARINE TROPHY

for Hydroplanes

1.  Daniel Drake  752 pts

2.  Sean Woods  578 pts

3.  Brian Shulver  564 pts

4.  Brad Holman  554 pts

5.  John Donnelly  440 pts

6.  Thomas Mantripp  400 pts

7.  Wayne Moyse  391 pts

8.  Jason Mantripp  335 pts

9.  Karon Jude  293 pts

BOB PENFOLD TROPHY

for GT Monohulls

1.  Charlie Alden  1120 pts

2.  Abbie Haylock  1022 pts

3.  Gracie-Mae Sampson  984 pts

4.  Ashley Penfold  972 pts

5.  Jessica Haylock  816 pts

6.  Joseph Haylock  708 pts

7.  Glenn Hoddy  426 pts

EP BARRUS TROPHY

for Sportsboats

1.  Brian Block  1160 pts

2.  Ray Birnie  1120 pts

3.  Richard Grant  324 pts

----------------------------------------

Thursday 28 June

DOUG WILLEY MEMORIAL TROPHY

for Hydroplanes

1. Tony Knights  969 pts

2.  Daniel Drake  825 pts

3.  Scott Goodings  696 pts

4.  Brian Shulver  564 pts

5.  Jamie Marr  521 pts

6.  Brad Holman  317 pts

7.  Glenn Doddington 269 pts

LIFEBOAT CREW TROPHY

for GT Monohulls

1.  Joseph Haylock  1022 pts

2.  Samara Filby  1013 pts

3.  Jessica Haylock  914 pts

4.  Ashley Penfold  910 pts

5.  Charlie Alden  865 pts

6.  Wayne Filby   852 pts

7.  Tom Lacey-Goodman  764 pts

GIRLS VENTURE CORPS TROPHY

for Sportsboats

1.  Colin Stewart  1200 pts

2.  Ray Birnie  1044 pts

3.  Brian Block  946 pts

4.  Ian Smith  820 pts

5.  Mike Tolman  586 pts

6.  Richard Grant  528 pts

---------------------------------------------------

Thursday 4 July

DUCKHAM CHALLENGE CUP

for Hydroplanes

1. Jamie Marr  752 pts

2. Daniel Drake  738 pts

3. Scott Goodings  694 pts

4. Brian Shulver  596 pts

5. Sean Woods  554 pts

6. Thomas Mantripp  400 pts

7. Brad Holman  285 pts

WAVENEY WINDOWS TROPHY

for GT Monohulls

1. Abbie Haylock  1200 pts

2. Charlie Alden  972 pts

3. Joseph Haylock  944 pts

4. Gracie-Mae Sampson  914 pts

5. Tom Lacey-Goodman  884 pts

F W SKIPPER TROPHY

for Sportsboats

1. Ray Birnie  1120 pts

2. Colin Stewart  1022 pts

3. Brian Block  1016 pts

4. Richard Gibbs  940 pts

5. Mike Toleman  554 pts

6. Tom Roberts  DNS

---------------------------------------------------

Thursday 11 July

MIKE & JENNY SNOWLING TROPHY

for Hydroplanes

1.  Glenn Doddington  771 pts

2.  Sean Woods  769 pts

3.  Daniel Drake  675 pts

4.  Brian Shulver  664 pts

5.  Karon Jude  590 ptss

6.  Scott Goodings  423 pts

7.  Jason Mantripp  269 pts

SERVOWARM TROPHY

for GT Monohulls

1.  Jessica Haylock  1062 pts

2.  Abbie Haylock  1048 pts

3.  Ashley Penfold  1012 pts

4.  Joseph Haylock  914 pts

5.  Charlie Alden  878 pts

6.  Grace-Mae Sampson  472 pts

REDEX PERPETUAL TROPHY

for Sportsboats

1.  Richard Gibbs  1200 pts

2.  Ray Birnie  1080 pts

3.  Colin Stewart  DNS

4.  Mike Toleman  DNS

5.  Leon Wigg  DNS

---------------------------------------------------

Thursday 18 July

 

EARL HOWE TROPHY

for Hydroplanes

1.  Daniel Drake  925 pts

1.  Thomas Mantripp  925 pts

3.  James Marr  795 pts

4.  Tony Knights  563 pts

5.  Scott Goodings  423 pts

6.  Brian Shulver  317 pts

7.  Sean  Woods  71 pts

ANONYMOUS TROPHY

for GT Monohulls

1.  Erin Batley  973 pts

2.  Joseph Haylock  944 pts

3.  Jessica Haylock  928 pts

4.  Ashley Penfold  920 pts

5.  Gracie Mae Sampson  910 pts

6.  Abbe Haylock  898 pts

7.  Charlie Alden  475 pts

TOMAX TROPHY

for Sportsboats

1.  Sam Whittle  1160 pts

2.  Ray Birnie  1120 pts

3.  Leon Wigg  324 pts

4.  Brian Block   DNS

--------------------------------------------------

Thursday 25 July

 

DAILY MIRROR TROPHY

for Hydroplanes

1.  Sean Woods  827pts

2.  Glen Doddington  720 pts

3.  Brad Holman  578 pts

4.  Wayne Turner  563 pts

5.  Scott Goodings  542 pts

6.  Brian Shulver  522 pts

7.  Daniel Drake  391 pts

8.  Karon Jude  124 pts

OCEAN ROOM TROPHY

for GT Monohulls

1.  Grace-Mae Sampson  1048 pts

2.  Joseph Haylock  1044 pts

3.  Keira Marr  954 pts

4.  Ashley Penfold  944 pts

5.  Jessica Haylock  924 pts

6.  Abbie Haylock  708 pts

DAILY MIRROR FESTIVAL TROPHY

for Sportsboats

1.  Ray Birnie  1120 pts

2.  Leon Wigg  800 pts

3.  Brian Block  324 pts

4.  Carl Wigg  DNS

---------------------------------------------------

Thursday 1 August

JASON MANTRIPP TROPHY

for Hydroplanes

1.  James Marr  720 pts

2.  Scott Goodings  664 pts

3.  Glenn Doddington  654 pts

4.  Daniel Drake  578 pts

5.  Wayne Turner  540 pts

6.  Karon Jude  448 pts

7.  Brian Shulver  367 pts

8.  Sean Woods  336 pts

9.  Thomas Mantripp  53 pts

BOB SPALDING TROPHY

for GT Monohulls

1.  Gracie-Mae Sampson  1124 pts

2.  Joseph Haylock  1052 pts

3.  Jamie Atlee  944 pts

4.  Ashley Penfold  875 pts

5.  Abbie Haylock  822 pts

6.  Jessica Haylock  760 pts

7.  Maddox Filby  640 pts

8.  Darell Hibbert  617 pts

BOB SPALDING TROPHY

for Sportsboats

1.  Brian Block  800 pts

2.  Carl Wigg  684 pts

3.  Ray Birnie  684 pts

4.  Tom Roberts  DNS

LOBMBC TROPHY

for OCRDA Monohulls

1.  Craig Temple  1200 pts

2.  Nick Newsam  684 pts

3.  Bob McCarthy  360 pts

Thursday 8 August

 

JACK BROOKE TROPHY

for Hydroplanes

1.  Wayne Turner  675 pts

2.  Brad Holman  622 pts

3.  Sean Woods  622 pts

4.  Daniel Drake  600 pts

5.  Jason Mantripp  590 pts

6.  Brian Shulver  465 pts

7.  Scott Goodings  427 pts

8.  Tony Jude  71 pts

TOM PERCIVAL TROPHY

for Sportsboats

1.  Leon Wigg  1160 pts

2.  Richard Gibbs  1120 pts

3.  Ray Birnie  972 pts

4.  Carl Wigg  292 pts

JELD WEN TROPHY 

for GT Monohulls

1.  Wayne Filby  1044 pts

2.  Abbie Haylock  898 pts

3.  Jessica Haylock   898 pts

4.  Gracie-Mae Sampson  875 pts

5.  Samara Filby  834 pts

6.  Ashley Penfold  797 pts

7.  Tom Lacey-Goodman  773 pts

8.  Joseph Haylock  696 pts

9.  Jamie Atlee  191 pts

------------------------------------------

Thursday 15 August

Sponsored by Sentinel Leisure Trust

ALAN DARBY TROPHY

for Hydroplanes

1.  Jason Mantripp  527 pts

2.  Graham Woods  495 pts

3.  Brad Holman  469 pts

4.  Scott Goodings  427 pts

5.  Brian Shulver  394 pts

6.  Daniel Drake  225 pts

7.  Karon Jude  DNS

LOWESTOFT SPEED TROPHY

for Sportsboats

1.  Richard Gibbs  1120 pts

2.  Leon Wigg  1084 pts

3.  Ray Birnie  1048 pts

4.  Carl Wigg  DNS

OULTON BROAD MOTEL TROPHY

for GT Monohulls

1.  Jessica Haylock  1120 pts

2.  Brad Leeson  1062 pts

3.  Abbie Haylock  976 pts

4.  Gracie-Mae Sampson  940 pts

5.  Joseph Haylock  816 pts

6.  Tom Lacey-Goodman  236 pts

--------------------------------------------------

Monday 26 August

HUBERT PALFREY TROPHY

for Hydroplanes

1.  Daniel Drake  1000 pts

2.  Scott Goodings  794 pts

3.  Sean Woods  622 pts

4.  Brian Shulver  564 pts

5.  Wayne Moyse  479 pts

6.  Thomas Mantripp  352 pts

7.  Karon Jude  148 pts

8.  Jason Mantripp  142 pts

9.  Paul Jillings  40 pts

BEE'S ROOFING TROPHY

for GT.30 Monohulls

1.  Darell Hibbert  1160 pts

2.  Ashley Penfold  1120 pts

3.  Jessica Haylock  940 pts

4.  Steve Olney  324 pts

LIONS CLUB TROPHY

for Sportsboats

1.  Tom Roberts  1160 pts

2.  Leon Wigg  940 pts

3.  Brian Block  897 pts

4.  Ray Birnie  820 pts

5.  Chris Dakin  760 pts

6.  Sam Whittle  737 pts

7.  Richard Gibbs  734 pts

8.  Carl Wigg  382 pts

9.  Richard Grant  DNS

V. L. SMITH TROPHY

for GT.15 Monohulls

1.  Keira Marr  1084 pts

2.  Jamie Atlee  1062 pts

3.  Tom Lacey-Goodman  920 pts

4.  Abbie Haylock  888 pts

5.  Joseph Haylock  848 pts

6.  Gracie-Mae Sampson  820 pts

----------------------------------------

Sunday 8 September

EAST OF ENGLAND CHALLLENGE

for OSY.400 Hydroplanes

Sponsored by Rex King

1.  Daniel Drake  1200 pts

2.  Jame Marr  900 pts

3.  Scott Goodings  675 pts

4.  Wayne Moyse  507 pts

5.  Tony Knights  381 pts

6.  Sean Woods  261 pts

7.  Brad Holman  237 pts

8.  Brian Shulver  53 pts

9.  Glen Doddington  40 pts

BATTLE OF BRITAIN TROPHY

for GT.15 Monohulls

1.  Jamie Atlee  1120 pts

2.  Abbie Haylock  1052 pts

3.  Grace-May Sampson  1048 pts

4.  Joseph Haylock  908 pts

5.  Samara Filby  262 pts

BATTLE OF BRTAIN TROPHY

for GT.30 Monohulls

1.  John Haylock  1052 pts

2.  Steve Olney  1052 pts

3.  Jessica Hyalock  1048 pts

4.  Ashley Penfold  946 pts

5.  Wayne Filby  554 pts

LORD MOUNTBATTEN TROPHY

for Sportsboats

1.  Richard Gibbs  1084 pts

2.  Harvey Smith  1016 pts

3.  Brian Block  1016 pts

4.  Chris Dakin  1012 pts

BATTLE OF BRITAIN TROPHY

for Formula 2

1.  Ray BIrnie  1084 pts

2.  Colin Stewart  1022 pts

3.  Leon Wigg  954 pts

4.  Robin Stoddard  944 pts

5.  Sam Whittle  910 pts

6.  Richard Grant  DNS

7.  Carl Wigg  DNS

MICK PENTNEY TROPHY

for Hydroplanes

1.  Daniel Drake  620 pts

2.  Jamie Marr  596 pts

3.  Scott Goodings  577 pts

4.  Sean Woods  566 pts

5.  Wayne Moyse  495 pts

6.  Brad Holman  423 pts

7.  Glen Doddington  400 pts

8.  Brian Shulver  300 pts

9.  Tony Knights  222 pts

RACE REPORT

Racing on Oulton Broad - the world's oldest motorboat racing venue