Race Results 2021

Thursday 22 July

 

Alan Darby Wicky 1 Trophy

for Hydroplanes

1.  Scott GOODINGS  825 pts

2.  Brian SHULVER  696 pts

3.  Henry LACEY-GOODMAN  596 pts

4.  Jason MANTRIPP  590 pts

5.  Wayne TURNER  521 pts

6.  Tomas CESNYS  495 pts

7.  Sean WOODS  262 pts

8.  Wayne MOYSE  198 pts

9.  Brett DUNCAN  164 pts

COMTEC Trophy

for Sportsboats

1.  Jonny BREWER  1084 pts

2.  Leon WIGG  1048 pts

3.  Ray BIRNIE  982 pts

4.  Alex WARREN  400 pts

5.  Sam WHITTLE  292 pts

6.  Brett COXSON  DNS

7.  Brian BLOCK  DNS

COMTEC Trophy

for GT Monohulls

1.  Grace-Mae SAMPSON  1048pts

2.  Tom LACEY-GOODMAN  1044 pts

3.  Ashley PENFOLD  1022 pts

4.  Joseph HAYLOCK  984 pts

5.  Abbie HAYLOCK  554 pts

6.  Darrel HIBBERT  236 pts

Thursday 29 July

Duckham Trophy

for Hydroplanes

1.  Tomas CESNYS  1000pts

2.  Wayne MOYSE  694 pts

3.  Jason MANTRIPP  622 pts

4.  Brian SHULVER  577 pts

5.  Henry LACEY-GOODMAN  471 pts

6.  Scott GOODINGS  465 pts

7.  Sean WOODS  190 pts

8.  Brett DUNCAN  142 pts

LOBMBC Trophy

for Sportsboats

1.  Ray BIRNIE  1124 pts

2.  Alex WARREN  1084 pts

3.  Leon WIGG  1044 pts

LOBMBC Trophy

for GT Monohulls

1.  Joseph HAYLOCK  1200 pts

2.  Ashley PENFOLD  1080 pts

3.  Tom LACEY-GOODMAN  940 pts

4.  Abbie HAYLOCK  878 pts

5.  Gracie-Mae SAMPSON  816 pts

Thursday 5 August

 

Bob Spalding Trophy

for Sportsboats

1.  Colin STEWART  800 pts

2.  Ray BIRNIE  720 pts

3.  Alex WARREN  648 pts

LOBMBC Trophy

for GT Monohulls

1.  Joseph HAYLOCK  1012 pts

2.  Tom LACEY-GOODMAN  972 pts

3.  Jamie ATLEE  905 pts

4.  Abbie HAYLOCK  888 pts

5.  Gracie-Mae SAMPSON  800 pts

6.  Ashley PENFOLD  786 pts

7.  Darrel HIBBET  685 pts

M & J Snowling Trophy

for Hydroplanes

1.  Sean WOODS  700pts

2.  Brett DUNCAN  625 pts

3.  Jason MANTRIPP  427 pts

4.  Wayne MOYSE  394 pts

5.  Scott GOODINGS  296 pts

6.  Brian SHULVER  DNS

7.  Henry LACEY-GOODMAN  DNS

Thursday 12 August

 

Daily Mirror Trophy

for Hydroplanes

1.  Tomas CESNYS  895 pts

2.  Sean WOODS  869 pts

3.  Jason MANTRIPP  750 pts

4.  Brian SHULVER  620 pts

5.  Scott GOODINGS  423 pts

6.  Wayne MOYSE  391pts

Daily Mirror Festival Trophy

for Sportsboats

1.  Colin STEWART  760 pts

2.  Leon WIGG  724 pts

3.  Ray BIRNIE  360 pts

Bees Roofing Trophy

for GT Monohulls

1.  Abbie HAYLOCK  1124 pts

2.  Gracie-May SAMPSON  1044 pts

3.  Ashley PENFOLD  878 pts

4.  Joseph HAYLOCK  849 pts

5.  Darrel HIBBET  846 pts

6.  Steve OLNEY  734 pts

7.  Thomas LACEY-GOODMAN  360 pts

Thursday 19 August

 

Jason Mantripp Trophy

for Hydroplanes

1.  Jamie MARR  895 pts

2.  Wayne TURNER  675 pts

3.  Brian SHULVER  596 pts

4.  Jason MANTRIPP  542 pts

5.  Sean WOODS  540 pts

6.  Scott GOODINGS  522 pts

7.  Wayne MOYSE  307 pts

8.  Henry LACEY-GOODMAN  188 pts

9.  Tomas CESNYS  135 pts

Max Leggett Trophy

for Sportsboats

1.  Leon WIGG  1120 pts

2.  Colin STEWART  1084 pts

3.  Ray BIRNIE  1048 pts

Servowarm Trophy

for GT Monohulls

1.  Joseph HAYLOCK  1124 pts

2.  Ashley PENFOLD  1084 pts

3.  Darrel HIBBERT  1044 pts

4.  Gracie-Mae SAMPSON  876 pts

5.  Abbie HAYLOCK  786 pts

Sunday/Monday

29/30 August

Formula 2

1.  Sam WHITTLE  1520 pts

2.  Mette BJERKNES  1416 pts 

3.  Steve HOULT  1232 pts

4.  Leon WIGG  1044 pts

5.  Ray BIRNIE  DNS

GT.15

1. Jamie ATLEE  1484 pts

2.  Oban DUNCAN  1480 pts

3.  Abbie HAYLOCK  1264 pts

4.  Thomas LACEY-GOODMAN  1216 pts

5.  Gracie-Mae SAMPSON  1082 pts

6.  Joseph HAYLOCK   498 pts

Sportsboats

1.  Richard GIBBS  1120 pts

2.  Jonny BREWER  1084 pts

3.  Brian BLOCK  400 pts

4.  Mark WILLIAMS   DNS

5.  Ray BIRNIE  DNS

OSY.400

1. Wayne MOYSE  1038 pts

2.  Scott GOODINGS  896 pts

3.  Jason MANTRIPP  770 pts

4.  Henry LACEY-GOODMAN  749 pts

5.  Tomas CESNYS  717 pts

6.  Sean WOODS  700 pts

7.  Brian SHULVER  536 pts

GT.30

1. Ashley PENFOLD  1440 pts

2.  Joseph HAYLOCK  1384 pts

3.  Jon HAYLOCK  1264 pts

4.  George ELMORE  1124 pts

Sunday 13 September

Rex King Yamato Challenge

for Hydroplanes

1.  Thomas MANTRIPP   1000 pts

2.  Scott GOODINGS  800 pts

3.  Jason MANTRIPP   750 pts

4.  Brian SHULVER   507 pts

5.  Thomas LACEY-GOODMAN   479 pts

6.  Wayne MOYSE   DNS

Bob Penfold Trophy

for GT Monohulls

1.  Ashley PENFOLD  1124 pts

2.  Jamie ATLEE   108 4 pts

3.  Darell HIBBERT  846 pts

4.  Gracie-Mae SAMPSON   835 pts

5.  Madelyn DUNCAN   809 pts

6.  Jessica HAYLOCK  799 pts

7. Abbie HAYLOCK   764 pts

Battle of Britain Trophy

for Sportsboats

1.  Brett  CROXSON   1160 pts

2.  Sam WHITTLE  944 pts

3.  Colin STEWART  940 pts

4.  Brian BLOCK  760 pts

5.  Leon Wigg  586 pts

6.  Richard GIBBS  DNS

Mick Pentney Trophy

for Hydroplanes

1.  Brian SHULVER  794 pts

2.  Jamie ELMY  700 pts

3.  Jason PEAK  696 pts

4.  Jason MANTRIPP  694 pts

5.  Scott GOODINGS  652 pts

6.  Henry LACEY-GOODMAN  95 pts