Race Results 2022

Sun-Mon 1 /2 May

GT.15

1.  Jared DUNCAN  1200 pts.

2.  Abbie HAYLOCK  1044 pts.

3.  Poppy STEWART 1008 pts.

GT.30

1.  Gracie-Mae SAMPSON   1052 pts.

2.  Brad LEESON  973 pts.

3.  Madelyn DUNCAN  960 pts.

4.  Steve OLNEY 820 pts.

5.  Paul PENFOLD   790 pts.

6.  George ELMORE  787 pts.

7.  Ashley PENFOLD  688 pts.

8.  Joseph HAYLOCK  644 pts.

9.  Darrell HIBBERT 464 pts.

Formula 4

1.   Leon KING  1160 pts.

2.  Oban DUNCAN  1120 pts.

3.  Brian BLOCK  616 pts.

4.  Harvey SMITH  324 pts.

Hydroplanes

1.  Jamie ELMY 794 pts.

2.  Jason MANTRIPP 694 pts.

3.  Wayne TURNER  664 pts.

4.  Wayne MOYSE  652 pts.

5.  Daniel WATSON  471 pts.

6.  Jason PEAK 448 pts.

7.  Brian SHULVER 325 pts.

8.  Thomas LACEY-GOODMAN  95 pts.

9.  Andrew SMITH  DNS

10. Scott GOODINGS  DNS

Formula 2

1.  Leon WIGG  1124 pts.

2.  Colin STEWART 1044 pts.

3.  Ben JELF 1016 pts.

4.  Sam WHITTLE  652 pts.

5.  Ricky GIBBS  DNS

Thursday 12 May

GT.30

1.  Madelyn DUNCAN  1124 pts

2.  Gracie-Mae SAMPSON  1044 pts

3.  Joseph HAYLOCK  872 pts

4.  Paul PENFOLD  858 pts

5.  Darrel HIBBERT  799 pts

6.  Ashley PENFOLD  797 pts

7.  Brad LEESON  767 pts

GT.15

1.  Abbie HAYLOCK  1120 pts

2.  Poppy STEWART  1084 pts

3.  Jared DUNCAN  1048 pts

OSY.400

1.   Danny WATSON  800 pts

2.  Wayne MOYSE  525 pts

3.  Jason PEAK  353 pts

4.  Scott GOODINGS  296 pts

5.  Brian SHULVER  240 pts

6.  Henry LACEY-GOODMAN  225 pts

7.  Jason MANTRIPP  198 pts

8.  Jamie ELMY  190 pts

Sportsboats

1.  Colin STEWART  800 pts

2.  Leon WIGG  720 pts

3.  Brian BLOCK  DNS

Thursday 19 May

Hydroplanes

1.  Danny WATSON   753 pts

2.  Jason PEAK  752 pts

3.  Brian SHULVER  696 pts

4.  Wayne TURNER  652 pts

5.  Scott GOODINGS  540 pts

6.  Jason MANTRIPP  335 pts

7.  Jamie ELMY  278 pts

8.  Wayne MOYSE  261 pts

9.  Thomas LACEY-GOODMAN  80 pts

Sportsboats

1.  Leon WIGG  1160 pts

2.  Colin STEWART  1120 pts

GT.30

1.  Paul PENFOLD  1016 pts

2.  Brad LEESON  960 pts

3.  Ashley PENFOLD  897 pts

4.  Darrel HIBBERT  884 pts

5.  Joseph HAYLOCK  846 pts

6.  Grace-Mae SAMPSON  832 pts

7.  Madelyn DUNCAN  400 pts

GT.15

1.  Jared DUNCAN  1160 pts

2.  Abbie HAYLOCK  1084 pts

3.  Poppy STEWART  108 pts

4.  Mason JESSOP  876 pts

Thursday 26 May

Meeting abandoned (wind)

Thursday 09 June

Hydroplanes

1.    Jason MANTRIPP  700 pts.

2.    Brian SHULVER  527 pts.

3.    Wayne TURNER  469 pts.

4.    Wayne MOYSE  352 pts.

5.    Thomas LACEY-GOODMAN  320 pts.

6.    Henry LACEY-GOODMAN  240 pts.

7.    Scott GOODINGS  95 pts.

8.    Jamie ELMY   53 pts.

9.    Julian ROUT  DNS

10.  Glenn DODDINGTON  DNS

11.  Danny WATSON  DNS

GT.15

1.   Poppy STEWART  760 pts.

2.  Mason JESSUP  724 pts.

3.  Abbie HAYLOCK  684 pts.

4.  Jared DUNCAN  DNS

GT.30

1.  Paul PENFOLD  1016 pts.

2.  Brad LEESON  956 pts.

3.  Madelyn DUNCAN  924 pts.

4.  Joseph HAYLOCK  905 pts.

5.  Ashley PENFOLD  878 pts.

6.  Grace Mae SAMPSON  760 pts.

7.  Darrel HIBBERT  324 pts.

Sportsboats

1. Colin STEWART  760 pts.

2.  Leon WIGG  400 pts.

3.  Ray BIRNIE  360 pts.

Thursday 16 June

GT.15

1.  Mason JESSUP 1124 pts.

2.  Jared DUNCAN  1052 pts.

3.  Poppy STEWART  1052 pts.

4.  Abbie HAYLOCK  940 pts.

Sportsboats

1.  Jonny BREWER  1124 pts.

2.  Colin STEWART  1084 pts

3.  Leon WIGG  1044 pts.

4.  Ray BIRNIE  DNS

Hydroplanes

1.   Ben SALLIS  871 pts.

2.   Brian SHULVER  825 pts.

3.   Sean WOODS  463 pts

4.   Jason PEAK  423 pts.

5.   Wayne MOYSE  391 pts.

6.   Scott GOODINGS  352 pts.

7.   Thomas LACEY-GOODMAN  320 pts.

8.   Wayne TURNER  311 pts.

9.   Jason Mantripp  275 pts.

10. Danny WATSON  197 pts.

11. Henry LACEY-GOODMAN  123 pts.

12. Andrew SMITH  DNS

GT.30

1.  Ricky GIBBS  760 pts.

2.  Brad LEESON  692 pts.

3.  Paul PENFOLD  648 pts.

4.  Darrel HIBBERT  622 pts.

5.  Ashley PENFOLD  528 pts.

6.  Joseh HAYLOCK  262 pts.

7.  Madeline DUNCAN  DNS

8.  Gracie-Mae SAMPSON  DNS

Thursday 23 June

Hydroplanes

1. Jason PEAK 871 pts.

2. Wayne MOYSE 750 pts.

3. Danny WATSON 587 pts.

4. Brian SHULVER  535 pts.

5.  Jason MANTRIPP  480 pts.

6.  Thomas LACEY-GOODMAN 433 pts.

7.  Ben SALLIS  391 pts.

8.  Scott GOODINGS  251 pts.

9. Sean WOODS  111 pts.

Sportsboats 

1. Leon Wigg  1200 pts.

2. Colin Stewart  1080 pts.

GT.30

1. Madelyn DUNCAN 1160 pts.

2. Darryl HIBBERT 1052 pts.

3. Paul PENFOLD 878 pts.

4. Joseph HAYLOCK  865 pts.

5.  Brad LEESON   861 pts.

6. Gracie-Mae SAMPSON  737 pts.

7. Ashley PENFOLD 708 pts.

GT.15

1. Mason JESSOP 1160 pts.

2. Abbie HAYLOCK  1048 pts.

3. Poppy STEWART  1044 pts.

4.  Riley HUDSON  846 pts.

5.  Jared DUNCAN  202 pts.

Thursday 30 June

Hydroplanes

1.   Danny WATSON 1025 pts

2.   Brian SHULVER  925 pts

3.   Wayne MOYSE  638 pts

4.   Thomas LACEY-GOODMAN 469 pts

5.   Jason MANTRIPP  423 pts

6.   Tomas CESNYS  230 pts

7.   James BOWMAN  222 pts

8.   Wayne TURNER 127 pts

9.   Glen DODDINGTON  124 pts

10. Jason PEAK DNS

GT.15

1.  Riley HUDSON  1124 pts

2.  Mason JESSOP  1120 pts

3.  Abby HAYLOCK 1008 pts

GT.30

1. Paul  PENFOLD  1124 pts

2. Brad LEESON  1084 pts

3. Ashley PENFOLD 1044 pts

Sportsboats

1. Colin STEWART  1160 pts

2.  Leon WIGG  1120 pts

Thursday 07 July

Hydroplanes

1.   Wayne MOYSE  1200 pts.

2.   Wayne TURNER  825 pts.

3.   Ben SALLIS  750 pts.

4.   James BOWMAN  433 pts.

5.   Jason MANTRIPP  293 pts.

6.   Danny WATSON  252 pts.

7.   Sean WOODS 209 pts.

8.   Brian SHULVER  195 pts.

9.   Tomas LACEY-GOODMAN  180 pts.

10. Jason PEAK  100 pts.

11. Jamie ELMEY  99 pts.

12. Glenn DODDINGTON  93 pts.

13. Henry LACEY-GOODMAN  30 pts.

Sporstboats

1.  Ricky GIBBS  1200 pts.

2.  Colin STEWART  720 pts.

GT.30

1.  Darrel HIBBERT  1120 pts.

2.  Brad LEESON  986 pts.

3.  Joseph HAYLOCK  976 pts.

4.  Madelyn DUNCAN  960 pts.

5.  Ashley PENFOLD  790 pts.

6.  Paul PENFOLD  741 pts.

7.  Grace-Mae SAMPSON  262 pts.

GT.15

1.  Poppy STEWART  1160 pts.

2.  Mason JESSUP  1120 pts.

3.  Abbie HAYLOCK  324 pts

Thursday 14 July

Hydroplanes

for the Poacher Trophy

1.  Wayne TURNER  652 pts.

2.  Brian SHULVER  640 pts.

3.  Benn SALLIS  596 pts.

4.  Danny WATSON  567 pts.

5.  Jason MANTRIPP  424 pts.

6.  Glenn DODDINGTON  400 pts.

7.  Wayne MOYSE  391 pts.

8.  Jason PEAK  373 pts.

9. Thomas LACEY-GOODMAN  335 pts.

Sportsboats

for the LOBMBC Cat Trophy

1.  Ben JELF  1160 pts.

2.  Colin STEWART  1008 pts.

3.  Ricky GIBBS  760 pts.

GT.30

for the Days Garage Trophy

1.  Joseph HAYLOCK  1124 pts.

2.  Ashley PENFOLD  976 pts.

3.  Darrell HIBBERT  954 pts.

4.  Paul PENFOLD  946 pts.

5.  Madelyn DUNCAN  914 pts.

6.  Gracie-Mae SAMPSON  DNS

GT.15

for the V L Smith Trophy

1.  Abbie HAYLOCK  1120 pts.

2.  Poppy STEWART  1084 pts.

3.  Mason JESSOP  1048 pts.

Thursday 21 July

OSY.400 Hydroplanes

for the Mike & Jenny Snowling Shield

1.   Henry LACEY-GOODMAN 400 pts.

2.   James BOWMAN  300 pts.

3.   Sean WOODS 225 pts.

4.   Brian SHULVER  169 pts.

5.   Ben SALLIS  127 pts.

6.   Wayne MOYSE  95 pts.

7.   Danny WATSON  71 pts.

8.   Jason MANTRIPP  53 pts.

9.   Glen DODDINGTON  40 pts.

10. Thomas LACET-GOODMAN   DNS

11. Jamie ELMY DNS

Sportsboats

for the Girls Venture Corps Trophy

1.  Ben JELF  800 pts.

2.  Leon KING  360 pts.

3.  Leon WIGG  DNS

4.  Ricky GIBBS  DNS

GT.30 Monohulls

for the Wells Young Trophy

1.  Daryl Hibbert  692 pts.

2.  Paull Penfold  652 pts.

3.  Joseph Haylock  648 pts.

4.  Brad Leeson  596 pts.

5.  Richard Hibbert  524 pts.

6.  Madelyn Duncan  400 pts.

GT.15 Monohulls

for the Bees RoofingTrophy

1.  Poppy Stewart  724 pts.

2.  Elsie Walker  662 pts.

3.  Jared Duncan  622 pts.

4.  Mason Jessup  616 pts.

5.  Riley Hudson  596 pts.

6.  Abbie Haylock  528 pts.

Sat/Sun 23-24 July

NATIONAL CHAMPIONSHIP MEETING

OSY.400 Hydro

for the Red Shulver Shield

1.  Wayne MOYSE  1025 pts.

2.  Brian SHULVER  694 pts.

3.  James BOWMAN  654 pts.

4.  Ben SALLIS  521 pts.

5.  Brett DUNCAN  469 pts.

6.  Jason PEAK  300 pts.

7.  Jason MANTRIPP  190 pts.

8.  Thomas LACEY-GOODMAN   124 pts.

9.  Jamie ELMY  93 pts.

GT.15 Mono

for the LOBMBC National Cup

1.  Abbie HAYLOCK  1120 pts.

2.  Jared DUNCAN 1016 pts.

3.  Elsie WALKER  1016 pts.

4.  Poppy STEWART  976 pts.

5.  Riley HUDSON  262 pts.

Monohull

for the Marrison Temple Shield

1.  Mark WILLIAMS  800 pts.

2.  Bill OWEN  720 pts.

3.  Nigel EDWARDS  616 pts.

4.  Steve CASH  616 pts.

Formula 4

for the Jack WIlson Memorial Cup

1.  Jonny BREWER  1200 pts.

2.  Mike PILLOW  940 pts.

3. Oban DUNCAN  908 pts.

4.  Harvey SMITH  720 pts.

5.  Leon KING  622 pts.

GT.30 Mono

for the LOBMBC National Cup

1.  George ELMORE  1062 pts.

2.  Paul PENFOLD  1048 pts.

3.  Ashley PENFOLD  1012 pts.

4.  Steve OLNEY  822 pts.

5.  Gracie-Mae SIMPSON  820 pts.

6.  Darrel HIBBERT  809 pts.

7.  Madelyn DUNCAN  262 pts.

8.  Brad LEESON  213 pts.

Formula 2

for the Mountbatten of Burma Trophy

1.  Leon WIGG  1160 pts.

2.  Steve HOULT  1048 pts.

3.  Ben JELF  1044 pts.

4.  Colin STEWART  292 pts.

5.  Ray BIRNIE  292 pts.

Thursday 30 June

Hydroplanes

for the Daily Mirror Trophy

1.   Tom LACEY-GOODMAN  700 pts.

2.   Danny WATSON  525 pts.

3.   Henry LACEY-GOODMAN  453 pts.

4.   Jason MANTRIPP  394 pts.

5.   Glenn DODDINGTON  264 pts.

6.   Brian SHULVER  222 pts.

7.   James BOWMAN  180 pts.

8.   Wayne MOYSE  142 pts.

9.   Sean WOODS  80 pts.

10. Paul JILLINGS  DNS

11. Jason PEAKE  DNS

GT.15

for the Aline Jordan Trophy

1.   Jared DUNCAN  800 pts.

2.   Poppy STEWART  720 pts.

3.   Riley HUDSON  616 pts.

3.   Mason JESSUP  616 pts.

5.   Abby HAYLOCK  DNS

GT.30

for the GT Bowl​

1.   Darrel HIBBERT  1048 pts.

2.   Joseph HAYLOCK  1022 pts.

3.   Ashley PENFOLD  1012 pts.

4.   Madelyn DUNCAN  878 pts.

5.   Paul PENFOLD  790 pts.

6.   Brad LEESEN  636 pts.

7.   George ELMORE  449 pts.

Sportsboats

for the Daily Mirror Festival Trophy

1.   Colin STEWART  760 pts.

1.   Ricky GIBBS  760 pts.

3.   Ben JELF  616 pts.

3.   Leon WIGG  616 pts.

5.   Lewis HOUBEN  DNS

Thursday 4 August

Hydroplanes

for the Earl Howe Trophy

1.   Wayne MOYSE  1025 pts.

2.   Wayne TURNER  925 pts.

3.   Ben SALLIS  825 pts.

4.   Brian SHULVER  507 pts.

5.   James BOWMAN  349 pts.

6.   Glen DODDINGTON  317 pts.

7.   Danny WATSON  195 pts.

8.   Jamie ELMY  177 pts.

GT.15 Monohulls

for the Doug Raphael Trophy

1.   Jared DUNCAN   1124 pts.

2.   Riley HUDSON  1084 pts.

3.   Mason JESSOP  1044 pts.

4.   Poppy STEWART  846 pts.

5.   Abbie HAYLOCK  693 pts.

Sportsboats

for the Tom Percival Trophy

1.   Leon WIGG  1160 pts.

2.   Lewis HOUBEN  1120 pts.

3.   Colin STEWART  324 pts.

4.   Colin JELF   324 pts.

GT.30 Monohull

for the LOBMBC Trophy

1.   Darrel HIBBERT  1124 pts.

2.   Joseph HAYLOCK  976 pts.

3.   Paul PENFOLD   944 pts.

4.   Brad LEESON  937 pts.

5.   Madelyn DUNCAN  858 pts.

6.   Ashley PENFOLD   760 pts.

7.   Gracie-Mae SAMPSON  449 pts.

Thursday 11 August

Hydroplanes

for the Bob Hammond Cup

1.   Danny WATSON   925 pts.

2.   Jason PEAKE   640 pts.

3.   James BOWMAN   545 pts.

4.   Jason MANTRIPP  476 pts.

5.   Sean WOODS  467 pts.

6.   Glen DODDINGTON  448 pts.

7.   Wayne MOYSE  336 pts.

8.   Thomas LACEY-GOODMAN   222pts.

9.   Wayne TURNER   169 pts.

10.  Brian SHULVER   142 pts.

11.  Jamie GRIEVE   113 pts.

Sportsboats

No class

GT.30 Monohull

for the LOBMBC Trophy

1.   Paul PENFOLD   1016 pts.

2.   Brad LEESON   996 pts.

3.   Gracie-Mae SAMPSON   960 pts.

4.   Ashley PENFOLD   908 pts.

5.   Joseph HAYLOCK   884 pts.

6.   Darrel HIBBERT   622 pts.

GT.15 Monohulls

for the St John AmbulanceTrophy

1.   Abbie HAYLOCK   1124 pts.

2.   Riley HUDSON  1080 pts.

3.   Mason JESSOP  1048 pts.

Thursday 18 August

Hydroplanes

for the Jason Mantripp Trophy

1.   Jason PEAK   625 pts.

2.   James BOWMAN  495 pts.

3.   Thomas LACEY-GOODMAN  469 pts.

4.   Wayne TURNER  395 pts.

5.   Ben SALLIS  296 pts.

6.   Danny WATSON  278 pts.

7.   Brian SHULVER  180 pts.

8.   Wayne MOYSE  101 pts.

9.   Tony SALLIS  80 pts.

10. Julian ROUT  71 pts.

11. Henry LACEY-GOODMAN  23 pts.

12. Glen DODDINGTON  DNS

Sportsboats

for the Corporation Trophy

1.   Ricky GIBBS  760 pts.

1.   Colin STEWART  760 pts.

3.   Ray BIRNIE  324 pts.

GT.15

for the Ocean Room Trophy

1.   Poppy STEWART  724 pts.

2.   Abbie HAYLOCK  720 pts.

3.   Riley HUDSON  662pts.

4.   Jared DUNCAN  618 pts.

5.   Abbie HAYLOCK  554 pts.

GT.30

for the LOBMBC Trophy

1.   Ashley PENFOLD  986 pts.

2.   Joseph HAYLOCK  937 pts.

3.   Darrell HIBBERT  908 pts.

4.   Jonny BREWER  888 pts.

5.   Madelyn DUNCAN  858 pts.

6.   Paul PENFOLD  662 pts.

7.   Brad LEESON  573 pts.

Monday 29 August

Hydroplanes

for the Hubert Palfrey Trophy

1.   Brian SHULVER  792 pts.

2.   James BOWMAN  694 pts.

3.   Thomas LACEY-GOODMAN  640pts.

4.   Ben SALLIS  524 pts.

5.   Wayne MOYSE  522 pts.

6.   Wayne TURNER  479 pts.

7.   Danny WATSON  395 pts.

8.   Jason PEAK   219 pts.

9.   Paul JILLINGS  53 pts.

10.  Julian ROUT  40 pts.

GT.15

for the Waveney Windows Trophy

1.   Jared DUNCAN  1064 pts.

2.   Riley HUDSON  1052 pts.

3.   Poppy STEWART  1016 pts.

4.   Abbie HAYLOCK  976 pts.

GT.30

for the LOBMBC Trophy

1.   Madelyn DUNCAN  1052 pts.

1.   Ashley PENFOLD  1052 pts.

3.   Joseph HAYLOCK  1048 pts.

4.   Gracie-Mae SAMPSON  946 pts.

5.   Paul PENFOLD  616 pts.

6.   Darrel HIBBERT  708 pts.

7.   Brad LEESEN  639 pts.

Sportsboats

for the E P Barrus Trophy

1.   Leon KING  1092 pts.

2.   Jonny BREWER  1048 pts.

3.   Lewis HOUBEN  888 pts.

4.   Harvey SMITH  858 pts.

4.   Colin STEWART  858 pts.

6.   Ricky GIBBS  799 pts.

7.   Ray BIRNIE  595 pts.

8.   Sam WHITTLE  505 pts.

Sunday 25 September